Clube Naval de Cascais

PortuguêsEnglish (UK)
 
 
Início > 07/06/2019
Fim > 10/06/2019

Snipe South European Champioship 2019
Campeonato Nacional de Snipe

 

NOTICE OF RACE
SNIPE CLASS INTERNATIONAL RACING ASSOCIATION
2019 South European Championship and 2019 Portuguese National Championship Sergio Michel Trophy
7th to 10th June 2019

ORGANIZING AUTHORITY:
Clube Naval de Cascais and Portuguese Sailing Federation in co-operation with the Snipe Class
International Racing Association.

1. RULES:
The regatta will be governed by:
1 The rules as defined in the Racing Rules of Sailing. (RRS);
2 The SCIRA Rules of Conduct for Conducting National and International Championship Regattas (RoC) available at http://www.snipe.org/images/2018Rules/SCIRA_2018_Rules-of-Conduct-final.pdf
3 The Deed of Gift, available at 3 http://www.snipe.org/class/deeds-of-gift;
4 The RRS as modified by the Rules for Conducting National and International Championship Regattas (RoC) as specified in the Sailing Instructions;
5 Part of National Authority (NA) prescriptions will apply as will be publish at the Official Notice Board (ONB). Prescriptions of the Portuguese Sailing Federation that will apply are the Prescriptions to the Rules 60.1, 63.4(d), 67(a) and (b), 86.3,88.2 and 91(b);
6 If there is a conflict between languages the English text will take precedence.

2. ADVERTISING:
2.1 Advertising is permitted in accordance with WS Regulation 20;
2.2 Boats may be requested to display advertising chosen and supplied by the organizing authority.

3. ENTRY AND ELIGIBILITY:
3.1 This regatta is open to SCIRA registered boats and Class Member skippers and crews who are in good standing with SCIRA for the current year, subject to any Deed of Gift restrictions;
3.2 No skipper or crew shall be eligible to enter any Class championship race unless:
⦁ they possess and present a current Class Membership Card, or
⦁ SCIRA-issued equivalent, or
⦁ shows as current member in the SCIRA Official Online Database;
1 All entrants shall be approved by the National Secretary affiliated with the skipper.

4. FEES:
4.1 The entry fee for the championship is 60€ and can be paid by Bank transfer through: Bank: Novo Banco
Account Number: 2460 0131 0004
NIB: 0007 0246 0000 1310 004 62
IBAN: PT50 0007 0246 0000 1310 004 62 SWIFT/BIC: BESCPTPL
4.2 Late entry fee, of 90€, will be charged after 15th of May.

5. SCHEDULE
5.1 Schedule:
Date Time Event Number of races planned
Friday, June 7th 09:00 to 18:00 Registration and Measurement
Saturday, June 8th 11:00 Warning signal
1st race of the day 2
Sunday, June 9th TBA Warning signal
1st race of the day TBA
Monday, June 10th TBA Warning signal
1st race of the day TBA

5.2 3 races constitute the series.
If 5 races are completed, the worst race shall be dropped, including a disqualification. If 7 races are completed, the 2 worst races shall be dropped, including a disqualification. If 4 or fewer races are completed, all shall be counted;
5.3 There are scheduled 7 races for the South European Championship;
5.4 On the last racing day no warning signal will be displayed after 15:30.

6. MEASUREMENT:
6.1 All boats shall be presented for inspection with the full equipment, including sails and personal flotation devices during the scheduled measurement. Boats and equipment shall be presented in a dry, clean and salt-free condition. The Race Committee may extend the measurement time;
6.2 Measurement will take place at the Club;
6.3 All boats shall produce a valid measurement certificate and are subject to measurement at any time at the reasonable discretion of the Class or Race Committee;
6.4 All boats are required to have a current Class decal properly displayed.

7. SAILING INSTRUCTIONS:
The Sailing Instructions will be available at 09:00 on June 07th.

8. VENUE.
Races will be sailed at:
Areas de Regata

Racing Area Distance Bearing Latitude Longitude
A 2,0 Nm 190º 38,40.000 N 009,26.000 W
B 2,0 Nm 140º 38,40.000 N 009,23.500 W

* Distances, bearings and positions are advisory only.

9. COURSES:
The courses to be sailed are the Class approved courses as published in the SCIRA Rulebook or web site.

10. SCORING:
The low Point Scoring System, RRS Appendix A, will apply.

11. SUPPORT BOATS:
Support boats shall register, within the limits specified in 5.1 above, to the Organizing Committee that will assign an identification to be shown visible on the boat throughout the event.

12. INSURANCE:
Each participating boat shall be insured with valid third-party liability insurance with a minimum cover of 500 000,00€ per incident or the equivalent.

13 RADIO COMMUNICATIONS:
1 Except in an emergency, a boat shall neither make radio transmissions while racing nor receive radio communications not available to all boats;
2 This restriction also applies to mobile telephones.

14 DISCLAIMER OF LIABILITY
Competitors participate in the regatta entirely at their own risk. See RRS Rule 4 - Decision to Race. The organizing authority will not accept any liability for material damage or personal injury or death sustained in conjunction with, prior to, during, or after the regatta.

15 PRIZES:
The prizes will be awarded as follow:
⦁ Top 3 overall;
⦁ 1st Under 23 Boat;
⦁ 1st Master Boat;
⦁ 1st Portuguese Boat – Portuguese National Champion Perpetual Trophy;
⦁ 1st overall – Sergio Michel Perpetual Trophy.

PRACTICAL INFORMATION (Not part of the Notice of Race)

 

MARINA CAR PARKING

Clube Naval de Cascais have negotiated with Marina de Cascais special Week Packages for just 8€/day at parking Marina Mar. 
Tickets must be requested until June 5th 18h00 and will be distributed at entry confirmation.

 

SOCIAL:
Date Time Event
Friday, June 7th 20:30 Welcome Dinner
Saturday, June 8th After Races Happy hour with food
Sunday, June 9th After Races Happy hour with food
Monday, June 10th After Races Prize Giving


SCIRA REPRESENTATIVE: Pedro Andrade

REGATTA CONTACT: Sebastião Osório de Castro – regatas@cncascais.com

REGATTA WEBSITE:
http://www.cncascais.com/index.php?option=com_rib&view=item&id=1153&catid=2&Itemid=157& lang=pt

PRINCIPAL RACE OFFICER: José Cancella – geral@cncascais.com

CHAIRMAN OF THE JURY: TBA

HOUSING: “Em Viagem” – Trip, Hotel and Car Rental Email – luiz.castro@emviagem.pt | Phone - +351 269 008 500 | Mobile - +351 919 480 768

 

 

 

Resultados

Snipe Classe Snipe
Series Place Sail No Boat Helm Crew Club Series Points Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
1 31546 Popichan Ricardo Fabini Florencia Parnizari Yacht Club Uruguayo 17 2 2 1 6 6 3 3
2 28815 Alucasa António Pereira Ricardo Schedel CVB/CNC 21 1 3 9 4 3 6 4
3 31337 Chief Ernesto Rodriguez Kathleen Tocke RCN Hialeah 25 8 1 5 7 7 4 1
4 31550 CEIBE XXIII Martin Bermudez de La Puente Angela Pumariega RCNMadrid/RCARGijon 30 20 11 2 3 2 7 5
5 31590 Panoramah Tiago Roquette Gonçalo Jordão WeDoSailing 33 16 4 7 9 1 10 2
6 30554 Snipe Pedro Barreto Sofia Barreto CNCascais 36 13 5 4 2 10 2 OCS34
7 29980 Baal Watches Victor Perez Juan Carlos Serrano CMSAP 44 7 6 6 13 4 13 8
8 31481 NACEX Miguel Graça João Lopes CNCascais 46 5 8 3 10 11 9 11
9 29327 Migao Fabio Bruggioni Julio Soria RCNM 50 3 OCS34 18 12 5 5 7
10 30009 Italian Loverboy Paolo Lambertenghi Crombé Dries CVTorbole 52 4 9 10 11 8 15 10
11 30820 Rái-Ló-Bit Miguel Leite Tiago Talone CVAtlântico 56 9 12 19 14 14 1 6
12 9994 Marisco na Praça Henrique Brites Phillip Kemp Lekszycki CNCascais 69 14 13 21 1 12 8 DNC34
13 31470 Seita V António Viegas Francisco Mauricio CVLagos 81 24 10 13 8 17 18 15
14 31450 Chronos Juan Manuel Cajade Frias Tiago Padron Morales RCN A Coruña 86 18 7 17 15 18 17 12
15 3053 Pescanova António Matos Rosa Filipa Barros Schedel CNCascais 87 19 OCS34 8 5 9 12 DNF34
16 29333 Trade Mark Luis Pessanha Diogo Machado CVAtlantico 88 17 14 14 16 16 14 14
17 28681 Bruxo Luis Guedes de Queiroz Mariana Almada CNCascais 95 6 17 20 17 19 16 DNF34
18 29994 ALIVE Afonso Falcão Leite Martim Anderson WeDoSailing 95 12 15 25 23 DNC34 11 9
19 31483 Maria Pia José Pedro Dias Pinheiro Catarina Dias Pinheiro CNCascais 104 10 16 11 24 22 21 DNF34
20 28206 Falena VI Ana Cristina Silva Domingos Frederico Bagorro Sequeira CVLagos/CNAlmada 112 21 26 16 19 15 22 19
21 30244 Slice Gonçalo Pinheiro Luís Pinheiro CNOCA 114 26 18 22 20 21 20 13
22 31361 Click Pedro Pontes Susana Reis Lima CIMAV 117 15 23 23 21 23 19 16
23 13923 OSEBERG II Jorn Haga Esperanza Perez RCNMotril/RCRC 121 11 19 15 22 20 DNC34 DNC34
24 29371 Gaifas Pedro Marques de Campos António Vieira ANLisboa 138 22 20 26 29 26 26 18
25 31296 Eolo Domingos Borralho Luís Miguel Oliveira ANLisboa/CNSesimbra 145 DNC34 DNC34 12 18 13 DNC34 DNC34
26 29977 Snipe Sarah De Canniere Sonia Wyffels KLYC 147 30 24 29 25 29 23 17
27 29959 Sem Cerimónias Manuel Stichini Vilela Bruno Oliveira CNOCA 157 25 27 28 26 27 24 DNC34
28 29871 Mustang Nuno Faria Filipe Giesteira CNPovoense 159 29 21 24 27 24 DNC34 DNC34
29 29792 Arreda José Bello Filipe Loureiro CNCascais 165 23 22 27 31 28 DNC34 DNC34
30 29633 Oyambre Fernando Celdran Villarejo Fernando Celdran Navarro RCNMadrid 172 27 28 30 28 25 DNC34 DNC34
31 29846 Snipe Miguel Barros Marçal Costa Cid CNOCA 174 DNC34 30 DNS34 33 32 25 20
32 30530 Alvada Bernardo Leal Rodrigo Leal CNCascais 182 31 25 31 30 31 DNC34 DNC34
33 820 Carapau Rúben Oliveira Clara Lavrador CNOCA 185 28 29 32 32 30 DNC34 DNC34
Nº de Vela Barco Clube Timoneiro Tripulação
31337 Chief RCN Hialeah Ernesto Rodriguez Kathleen Tocke
ESP 13923 OSEBERG II Real Club Nautico Motril Jorn Haga N N
29980 Baal Watches CMSAP Victor Perez Juan Carlos Serrano
POR-29333 Trade Mark CVA Luis Pessanha Diogo Machado
31483 Maria Pia CNCascais José Pedro Dias Pinheiro Catarina Dias Pinheiro
31550 CEIBE XXIII RCN MADRID/RCAR GIJON MARTIN BERMUDEZ DE LA PUENTE ANGELA PUMARIEGA
POR31481 NACEX CNCASCAIS Miguel Graça João Lopes
30244 Slice Cnoca Gonçalo Pinheiro Luís Pinheiro
BEL29977 / KLYC Sarah De Canniere Sonia Wyffels
30530 Alvada CNC Bernardo Leal Rodrigo Leal
POR 29792 Arreda CNC José Bello Filipe Loureiro
ITA 30009 Italian loverboy Corcolo vela Torbole Paolo Lambertenghi Crombé Dries
ESP29633 Oyambre RCN Madrid Fernando Celdran Villarejo Fernando Celdran Navarro
POR 30554 / CNCascais Pedro Barreto Sofia Barreto
31470 Seita V de vela de lagos Antonio Viegas Francisco mauricio
28767 PL Sails CVAtlantico Mafalda Pires de Lima Tomás Pires de Lima
31296 Eolo ANL Domingos Borralho Luís Oliveira
POR 31361 Click Cimav Pedro Pontes .
29959 Sem Cerimónias CNOCA Manuel Stichini Vilela Bruno Oliveira
POR 27683 Peixe Voador CNOCA António Dias Pinheiro Miguel Dias Pinheiro
ESP 31450 Chronos RCN A CORUÑA JUAN MANUEL CAJADE FRIAS tiago padron morales
POR31481 NACEX CN Cascais Miguel Graça João Lopes
28815 Alucasa CVB/CNC António Pereira Ricardo Schedel
31465 Comet XII CNOCA Antonio Baptista Rodrigo Ouro
POR 29846 Snipe CNOCA Miguel Barros (José Miguel G Q Barros) Afonso Ramos (Afonso José Silva Martins Nunes Ramos)
29371 Gaifas ANL Pedro Campos António Vieira
POR-29612 Rái-Ló-Biu Clube de Vela Atlântico Miguel Leite Tiago Talone
POR 31590 Panoramah We Do Sailing Tiago Roquette A definir
ESP-26260 FRESNEDATOR CLUB DE MAR DE ALMERIA ALEJANDRO FRESNEDA ARQUEROS JAVIER LOPEZ FERNANDEZ
POR 0820 Carapau CNOCA Rúben Oliveira Clara Lavrador
28206 FALENA VI Clube Vela Lagos Ana Cristina Silva Domingos Frederico Bairro Sequeira
29994 ALIVE We Do Sailing Afonso Leite Rita Rocha
POR 29946 / CNCascais Henrique Brites Phillip Kemp
Por ... Clube Naval de Cascais António Matos Rosa José Costa
29i71 Mustang Clube Naval Povoense Nuno Faria Filipe Giesteira
31546 Popichan Yacht club Uruguayo Ricardo Fabini Florencia Parnizari
POR28681 Bruxo CN Cascais Luis Guedes de Queiroz Mariana Almada
29327 Migao RCNM Fabio Bruggioni JULIO Soria
Resultados
Classe Pos Timoneiro

botao inscricoes1

Últimas notícias